Europa League & Conference League: een vooruitblik op de halve finales
door Lorenz Lomme
Europa League: de halve finales
Sporting Braga – SC Freiburg
Nottingham Forest – Aston Villa
Sporting Braga – SC Freiburg
In de eerste halve finale ontvangt het Portugese Sporting Braga het Duitse SC Freiburg. Braga sloot de League Phase als zesde af en vermeed zo de tussenronde. In de achtste finales voetbalde het zich voorbij Ferencváros na een 2-0-nederlaag in Hongarije, maar een 4-0-zege in eigen huis.
In de kwartfinales was Real Betis daarna de tegenstander. Florian Grillitsch zorgde voor de 1-0 in het Estádio Municipal de Braga, maar de Spanjaarden trokken huiswaarts met een 1-1-gelijkspel dankzij Cucho Hernández. In Spanje kwamen Carlos Vicens en co uitstekend voor de dag en wonnen ze met 2-4 via goals van onder meer Pau Víctor en Ricardo Horta.
SC Freiburg is bij deze gewaarschuwd voor de huidige nummer vier uit Portugal. Dat lees je ook in onze Braga-Freiburg-voorspelling. De Duitsers eindigen in de groepsfase net onder Braga, als zevende. In de achtste finales legden ze KRC Genk over de knie na een 1-0-nederlaag in België, maar een 5-1-zege in Duitsland. In de kwartfinales maakte Freiburg vervolgens indruk door Celta de Vigo twee keer duidelijk opzij te zetten (3-0 en 1-3). Vincenzo Grifo stond aan het kanon tegen Celta en was in totaal al goed voor vier goals in de Europa League.
Nottingham Forest – Aston Villa
De tweede halve finale in de Europa League is een Engels onderonsje. Nottingham Forest beleeft een grijs seizoen in de Premier League, maar schittert wel in Europa. Forest werd dertiende in de League Phase en rekende af met Fenerbahçe in de tussenronde (0-3 en 1-2). Daarna haalden de Engelsen het van Midtjylland in de achtste finales (na strafschoppen) en van FC Porto in de kwartfinales (1-1 en 1-0). Een doelpunt van Morgan Gibbs-White in City Ground bleek genoeg voor de halve finales.
Aston Villa werd knap tweede in de League Phase en stoomde daarna helemaal door naar de halve finales. Onderweg klopten The Villans LOSC Lille in de achtste finales (0-1 en 2-0) en Bologna in de kwartfinales (1-3 en 4-0). Villa verloor tot nu toe slechts één keer in Europa: op bezoek bij Go Ahead Eagles (2-1).
Conference League: de halve finales
Shakhtar Donetsk – Crystal Palace
Rayo Vallecano – RC Strasbourg
Shakhtar Donetsk – Crystal Palace
Shakhtar Donetsk is een team dat in het verleden al eens een Europese triomf mocht vieren. Zo wonnen de Oekraïners de Europa League in 2008/09. Dit seizoen eindigde Shakhtar als zesde in de League Phase van de Conference League. Daarna versloeg het Lech Poznań in de achtste finales (1-3 en 1-2) en AZ Alkmaar in de kwartfinales. Na een duidelijke 3-0 in eigen huis hield Shakhtar stand in Nederland (3-3). Voor het eerst sinds 2019/20 speelt Shakhtar zo nog eens een Europese halve finale.
Tegenstander Crystal Palace werd tiende in de League Phase en haalde het in de tussenronde van Zrinjski Mostar (1-1 en 2-0). Daarna versloeg het AEK Larnaca in de achtste finales (0-0 en 1-2, na verlengingen) en AFC Fiorentina in de kwartfinales (3-0 en 2-1). Ismaïla Sarr is de topschutter van de Eagles. In de Conference League scoorde hij al zeven goals.
Rayo Vallecano – RC Strasbourg
Last but not least neemt Rayo Vallecano het op tegen RC Strasbourg in de andere halve finale. Dat zijn twee teams die je niet meteen zou verwachten, maar dat maakt het alleen maar interessanter.
Rayo Vallecano stootte als vijfde rechtstreeks door naar de achtste finales. Daarin nam het de maat van Samsunspor door met 1-3 te gaan winnen in Turkije en thuis de schade te beperken tot 0-1. In de kwartfinales moest AEK Athene er dan aan geloven (3-0 en 3-1). Kunnen de Spanjaarden nog eens stunten?
Dan zullen ze voorbij het sterke Strasbourg moeten, het huidige nummer acht in de Ligue 1. De Fransen sloten de League Phase ongeslagen af als leider en zetten die goede reeks daarna gewoon verder. Ze haalden het van HNK Rijeka in de achtste finales (1-2 en 1-1) en zetten daarna thuis een scheve situatie recht tegen Mainz (2-0 en 4-0). Kunnen ze tegen Rayo een eerste stap zetten richting de finale?