F1: De Grand Prix van Australië op het Albert Park Street Circuit
door Wesley
De historie van de Grand Prix van Australië
Het circuit van Albert Park staat sinds 1996 op de Formule 1 agenda en was lange tijd de eerste race van het seizoen, totdat de Corona periode tussendoor kwam. De race werd hierdoor in 2020 en 2021 niet verreden. Maar sinds vorig jaar is de Grand Prix weer de seizoensopener en is deze traditie in ere hersteld.
Het succesvolste team in Australië is Ferrari. Het Italiaanse race team won in totaal 10 keer, waarvan Michael Schumacher 4 van deze overwinningen op zijn naam heeft staan. De Duitse legende heeft met deze 4 overwinningen nog steeds de meeste overwinningen in Australië achter zijn naam staan. Jenson Button en Sebastian Vettel staan met 3 overwinningen onder Schumacher op dit lijstje.
Van de huidige deelnemers is Lewis Hamilton met 2 overwinningen (2008 en 2015) het meest succesvol. Fernando Alonso (2006), Valtteri Bottas (2019), Charles Leclerc (2022), Max Verstappen (2023), Carlos Sainz jr. (2024) en Lando Norris (2025) wonnen de race ieder eenmaal.
Het circuit van Albert Park Street Circuit
Het circuit van Albert Park ligt net buiten het centrum van Melbourne en is een semi-stratencircuit. De baan zelf loopt om een meer heen door een park, is iets langer dan 5 kilometer lang en telt officieel 14 bochten. Tijdens de hoofdrace op zondag worden er 57 ronden gereden.
Het circuit is in verschillende opzichten een echt semi stratencircuit. De layout van het circuit is te snel voor een stratencircuit, maar aan de andere kant is de ruimte om in te halen minimaal en wel weer vergelijkbaar met een stratencircuit. De startposities voor de hoofdrace zullen dan ook cruciaal zijn voor de rijders.
Mede door deze combinatie was Albert Park voorheen berucht om zijn crashes. Dit is de afgelopen jaren behoorlijk afgenomen door verbeterde veiligheidseisen en tegenwoordig is het relatief rustig. Het is wel interessant om te zien wat de nieuwe auto’s, die nog veiliger moeten zijn, dit weekend kunnen laten zien op het lastige circuit.
Het programma dit weekend
Door het tijdsverschil zullen de echte racefans dit weekend vroeg op moeten staan om alles te kunnen volgen. De hoofdrace is op zondagmorgen vroeg.
Dit is het moment waar iedereen lange tijd naar uitgekeken heeft: het nieuwe seizoen. En wat voor een nieuw seizoen? Er wordt met nieuwe auto’s gereden, er zijn nieuwe teams bijgekomen en er zijn behoorlijk wat regels veranderd.
De grote vraag is natuurlijk of de nieuwe regels/opzet van invloed zal zijn op de grote teams, of juist op de kleinere teams. Wordt het verschil minder of groter? Of wordt het klassenverschil tussen de rijders zelf juist groter? Kunnen ervaren coureurs als Lewis Hamilton en Fernando Alonso hier hun voordeel uit halen. Wij kijken er in ieder geval naar uit!