Het is weer tijd voor de ATP Finals!
door Domenic Lalieu | door Tess Stuivenwold
De geschiedenis van de ATP Finals
De eerste editie van de ATP Finals vond plaats in 1970. Destijds werd het toernooi nog gespeeld onder de naam ‘The Masters’. Nadat de ATP uiteindelijk ontstond werd de naam van het toernooi in 1990 uiteindelijk veranderd naar de ‘ATP Tour World Championship’. Vervolgens heette het toernooi tussen 2000 en 2008 weer de ‘Tennis Masters Cup’. In 2009 veranderde de naam wederom, dit keer in de ‘ATP World Tour Finals’. Uiteindelijk zou het toernooi deze naam dragen tot 2017.
Vanaf dit jaar is de naam van het toernooi namelijk de ‘ATP Finals’. Het toernooi vond ook zeker niet altijd plaats in Italië. Tussen 2009 en 2020 werd het namelijk steeds gehouden in Londen. Vanaf 2021 vindt het toernooi plaats in Turijn. Zij tekende een contract voor de duur van vijf jaar om het toernooi te organiseren. Verder was de finale van het toernooi voorheen een ‘best of five sets’, maar inmiddels is dit sinds 2008 veranderd in een ‘best of three sets’.
De winnaars van de afgelopen jaren
Zoals we al aangaven is Novak Djokovic de recordhouder qua aantal titels in de ATP Finals. De Serviër kwam in zijn carrière tot zeven titels, waarmee hij Roger Federer (6 titels) en Pete Sampras en Ivan Lendl (beide 5 titels) net voor blijft De laatste keer dat Djokovic het toernooi wist te winnen was in 2023. Hij was toen in de finale te sterk voor Sinner, die vorig jaar ook tot de finale wist te komen. Dit keer wist de Italiaan wel het toernooi te winnen door Taylor Fritz in de finale te verslaan met 2-0. We zijn benieuwd of hij dit een vervolg weet te geven.
In de afgelopen jaren zijn er best een hoop verschillende winnaars geweest. Voor 2023 wonnen namelijk Novak Djokovic (2022), Alexander Zverev (2021), Danill Medvedev (2020) Stefanos Tsitsipas (2019), Alexander Zverev (2018) en Grigor Dimitrov (2017) ook allemaal het toernooi een keer. Het is dus zeker niet zo dat de favoriet in dit toernooi altijd er met de zege vandoor gaat. Dit jaar zijn het Carlos Alcaraz, Jannik Sinner, Novak Djokovic, Alexander Zverev, Taylor Fritz, Ben Shelton en Alex de Minaur die meedoen aan de ATP Finals.